Aktualní informace o dění v naší ŽUŠ

Aktuality

Školní rok 2023/24

logo oboru17. března 2024

Ohlédnutí za akcemi tanečního oboru

Protančený Masopust

Na živou hudbu jsme protančili lidovými figurami masopustní průvod, kde nechyběli zpěv, masky, dobré jídlo, pití, stánky, ceremoniál a radost. Základní škola Dr. Hrubého a Městská kulturní zařízení Šternberk ve spolupráci se souborem Hagnózek, dechovým orchestrem, naším Tanečním oborem ZUŠ a dalšími tvořivými skupinami se v sobotu 27. ledna spolupodíleli na Masopustu ve Šternberku. Velké díky patří Ludmile Vacové a jejímu týmu, která Masopustní tradici obnovila a každým novým rokem ji zvelebuje.

foto z akce
foto z akce
foto z akce

Taneční workshop ve Zlíně s Joem Alegado

Legendární Joe Alegado (USA) přijal pozvání od Hany Tomáškové a Dance studia Starlight uspořádat taneční workshop ve Zlíně. Dvě talentované a odvážné žačky Ela Krejčí a Zdislava Slimaříková využily nabídku a společně jsme se vypravily za tanečním dobrodružstvím. Čekal nás intenzivní, protančený den v anglickém jazyce, v technice Josého Limóna, autorské variace Joa Alegada, principy pohybu, nový pohled a myšlení o tanci a v neposlední řadě propojení se s tanečníky, výbornými pedagogy z České a Slovenské republiky.

foto z akce
foto z akce
foto z akce

Předtančení a taneční vystoupení
(na večírku PL, ve Štarnově, v Žerotíně a na plese ZŠ Svatoplukova)

Součástí taneční praxe je prezentace tvorby žáků na předtančení, tanečních vystoupení, přehlídkách a závěrečném představení, které napomáhá celkovému rozvoji osobnosti tanečníka. V průběhu vánoční a plesové sezony jsme absolvovali taneční „road trip“ na večírku PL, ve Štarnově, v Žerotíně a na školním plese ZŠ Svatoplukova.

Děkuji za spolupráci na přípravě krásných akcí a vynaloženou aktivitu rodičů a žáků.

foto z akce
foto z akce
foto z akce

logo oboru3. března 2024

Úspěchy našich klavíristů v okresním kole klavírní soutěže

Ve dnech 20.–22. února proběhlo na olomoucké ZUŠ Žerotín okresní kolo Soutěže žáků ZUŠ ve hře na sólový klavír. Naši školu reprezentovali tito žáci:

  • Emilie Kohoutková (0. kategorie) – 1. místo s postupem
  • Nelli Trajlinková (II. kategorie) – 1. místo s postupem
  • Zbyněk Siegel (IX. kategorie) – 2. místo

Všem žákům blahopřejeme a postupujícím držíme palce v krajském kole!
Děkujeme také p. uč. Karle Ďubkové a p. uč. Marku Fischerovi za vyčerpávající a obětavou přípravu.

foto z akce
foto z akce
foto z akce

logo oboru26. února 2024

Ohlédnutí za akcemi tanečního oboru

Den otevřených dveří na Duncan centre v Praze

Ve středu 25. října jsme se byly podívat na jedné z výjimečných tanečních škol v ČR. Duncan centre klade velký důraz na techniku, taneční tvorbu a kreativitu. V současné době jsou v České republice pouze dvě střední školy s hlavním oborem zaměřeným na současný tanec, v Praze Duncan centre a v Ostravě Janáčkova konzervatoř, která otevírá ročník každý druhý rok.

Den otevřených dveřích na Duncan centre v Praze nás zaplavil chutí studovat na této škole a být její součástí. Dvě naše talentované žačky v lednu absolvovaly několikadenní postupové přijímací zkoušky na obou zmiňovaných školách a nyní s rozechvělostí i radostí čekají na vyhlášení výsledků.

foto z akce
foto z akce

Taneční workshop v Olomouci s Tomášem Durasem

Rok se s rokem sešel a potřetí v řadě 4.–5. listopadu jsme se zúčastnili víkendového intenzivního tanečního workshopu v Olomouci, letos zaměřeného na techniku Jazz, Limón, Horton a variace s Tomášem Durasem ze Slovenska. Seminář byl rozdělen na tři skupiny podle věku žáků a každý den skupina zakusila dvě části, techniku a variace.

Rozložení workshopu bylo pro účastníky maximálně přínosné, inspirativní a podporující k následné tvorbě a vědomého pohybu. Podobně jako v minulých letech taneční workshop s Michaelou Motlochovou při technice Horton, slovenskými lidovými tanci a v loňském roce s Natálií Podešvovou se scénickým, současným tancem a nonverbálním divadlem. Workshop přinesl další dílek z mozaiky tanečního umění.

foto z akce
foto z akce
foto z akce

Taneční obor na Stužkovacím večírku Gymnázia Šternberk

V pátek 1. prosince jsme reprezentovali naši školu s choreografií Human na Stužkovacím večírku Gymnázia Šternberk, kterou téměř s profesionální precizností, technikou a tanečností jimi vlastní zatančila Ela Krejčí, Julie Buchtová, Anežka Doleželová.

foto z akce

Plynutí Ostrava

Dne 7. prosince proběhl školní výlet na Hudebně-taneční představení Plynutí v Ostravě, které je unikátní v mnoha ohledech. Celé představení je od začátku až do konce založené na improvizaci, instantní kompozici, během které se na jevišti potkal vokální improvizátor, šest tanečníků a light designer. Tento způsob představení do Ostravy přinesla Kristýna Slezáková, ve spolupráci s Vladislavem Benito Šoltysem a Patrikem Kee.

foto z akce

logo oboru12. února 2024

Pozvánka na koncert

Mladí talentovaní klavíristé, klávesisté a varhaníci se představí publiku na koncertě klaviatur ve středu 14. února 2024 v 18.00 v sále ZUŠ Šternberk. Program, zahrnující jak skladby klasických, tak i moderních autorů, ukáže nejen hráčské dovednosti žáků, ale i jejich cit pro interpretaci. Přijďte podpořit mladé umělce a prožít s nimi magický okamžik svátku zamilovaných.

ZOBRAZIT PLAKÁT

logo oboru27. listopadu 2023

Absolventský recitál Samuela Krpce

13. března 2024 v 18.00, sál ZUŠ Šternberk

Samuel Krpec, žák ze třídy pana učitele Marka Fischera, se tímto koncertem symbolicky rozloučí se svým jedenáctiletým studiem hry na elektronické klávesové nástroje v ZUŠ. Zazní řada populárních melodií, ale uslyšíme i skladby z jeho vlastní tvorby. Představí se nejen jako klávesista, ale vystoupí i se svými spolužáky a také v kytarovém souboru Continuo. Hostem bude i legendární šternberský muzikant Jiří Sova.

„Přijďte! Bude to jízda!“, dodává pan učitel Marek Fischer, který považuje Samuela za velký talent a je přesvědčen, že se Sam s klávesami rozhodně neloučí, což dokazuje i fakt, že Sam oficiálně vydal již dvě CD (Multivesmír a Ozvěny) a připravuje další.

ZOBRAZIT PLAKÁT

logo oboru22. listopadu 2023

Stávka učitelů 27. listopadu

Informujeme všechny žáky ZUŠ Šternberk a jejich zákonné zástupce, že v pondělí 27. listopadu 2023 bude naše škola v provozu bez omezení, tzn. veškerá plánovaná výuka bude probíhat dle aktuálního rozvrhu.

Současně zaměstnanci ZUŠ Šternberk vyjadřují podporu požadavkům školských odborů v souvislosti s plánovanou stávkou.

logo oboru17. listopadu 2023

Vánoční hudební program ZUŠ

7. prosince 2023 v 18.00, sál ZUŠ Šternberk – Adventní koncert

Pro posluchače nezapomenutelný zážitek připravili žáci hudebního oboru ZUŠ. V tento adventní podvečer se s nimi můžete zastavit a zaposlouchat do krásných skladeb, melodií i koled. Společně si dopřejeme chvíli odpočinku v tomto hektickém období příprav. Srdečně zveme!

ZOBRAZIT PLAKÁT


9. prosince 2023 v 18.00, Kulturní dům, Šternberk – Galakoncert Harmonie Šternberk

Tradiční koncert orchestru Harmonie Šternberk obohatí pestrý program města v adventním čase. Mimo skladeb instrumentálních, v podání orchestru pod vedením dirigenta Petra Ciby, vystoupí i Dětský pěvecký sbor ZUŠ, vedený sbormistryní Zdeňkou Patceltovou, a společně na nás přenesou kouzlo Vánoc. Těšíme se na Vaši návštěvu!

ZOBRAZIT PLAKÁT


20. prosince 2023 v 18.00, Chrám Zvěstování Panny Marie, Šternberk – Vánoční koncert

Základní umělecká škola Šternberk vás zve na tradiční VÁNOČNÍ KONCERT, kde zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby „HEJ, MISTŘE!“ Účinkují:

  • Zdeňka Patceltová – soprán,
  • Marta Čtvrtlíková – alt,
  • Jiří Zouhar – tenor,
  • Pavel Maška – bas,
  • Dětský pěvecký sbor ZUŠ Šternberk,
  • Spojené smíšené pěvecké sbory města Šternberka, Uničova a Vrbna pod Pradědem,
  • Komorní orchestr ZUŠ Šternberk – dirigent Petr Ciba.

Nenechte si ujít nezapomenutelný a výjimečný zážitek v kostele, který patří neodmyslitelně k Vánocům. Česká mše vánoční je zasazená do českého prostředí, pro svou prostotu i radostnou a svěží atmosféru byla a stále je srozumitelná a přístupná širokému obecenstvu. „S radostí, s plesáním, s veselostí, srdcem spokojeným“, hrajeme a zpíváme pro Vás!

ZOBRAZIT PLAKÁT

logo oboru2. listopadu 2023

Školní výlet tanečního oboru

Spolu v Tanci, Brno

V pondělí 23. října jsme se zúčastnily tanečního představení s názvem SPOLU V TANCI, které se konalo v brněnském divadle Barka.

Hlavní myšlenkou bylo setkání, sdílení, obohacení a inspirace tanečníků. Součástí představení byla i společná improvizace zúčastněných, pedagogů a žáků všech věkových skupin. Tato poslední část představení byla mimořádně obohacující a silná. Děkujeme za pozvání a nezapomenutelný zážitek kolegyni a organizátorce představení Ing. Lence Švandové ze ZUŠ Brno.

Školní výlet tanečního oboru do Brna a dalších měst České republiky je jednou z mnoha aktivit, které žáky a žačky kladně formují, rozvíjejí celistvost osobnosti a upevňují kolektiv. Nyní se těšíme na intenzivní, víkendový workshop Jazzu v Olomouci.

foto z akce

logo oboru25. září 2023

Madame Humanité

10. ročník mezinárodní umělecké a literární soutěže pro mládež

Madame Humanité je mezinárodní umělecká a literární soutěž pro děti a mládež, kterou vyhlašuje Open Society of Artists. Naše texty od Mayi Spíchalové a Anny Dvořákové získaly cenu „Madame Humanité“, která se uděluje za kulturní a uměleckou činnost podporující humanistické a vzdělávací programy pro děti a mládež ve světě.

Gratulujeme našim žákyním liteárně-dramatického oboru, a sdílíme s Vámi ukázku z jejich textů:

Maya Spíchalová, 9 let

Bála jsem se, ale on mě vzal za ruku a vzal mě do jednoho z domků. Posadil mě na židli ke stolu a představil se:
„Dobrý den, já jsem Evan, kdo jste vy?“
„Jsem Emily.“
„Co tu hledáte?“
„Nic,“ řekla jsem, „jenom jsem chtěla obletět svět, ale spadlo s námi letadlo.“
„Ach, tak.“ řekl Evan a dal mi ovoce, abych se posilnila. Potom mě vzal s sebou do hluboké džungle, kde byla ještě menší vesnice.

Anna Dvořáková, 17 let

Všechno jsem to viděla. Všechno jsem to vstřebávala do sebe, své pocity jsem schovala v sobě, ať už šlo o cokoliv – problémy ve škole, Monika, ty. Víš jaké to vůbec je? Dokážeš si představit jaké to je, dívat se na to, jak se všechno v tvém okolí hroutí, ale nemůžeš nic říct, protože by to všechno ještě zhoršilo? Musela jsem tohle všechno skrývat, nikomu jsem to nemohla říct, protože by to tebe a Moniku dostalo do ještě větších problémů.

foto z akce

logo oboru1. září 2023

Rozvrh skupinových předmětů ve školním roce 2023/2024

Aktualizovaný rozvrh Hudební nauky, Přípravné hudební nauky a Rákosníčka:

Hlavní budova

PHN – Přípravná hudební naukaRÁK - Rákosníček
čas PONDĚLÍ ÚTERÝ STŘEDA ČTVRTEK
14:10 – 14:55 3. ročník 2. ročník 4. ročník
15:00 – 15:45 2. ročník 3. ročník 1. ročník
15:50 – 16:35 1. ročník 4. ročník PHN RÁKOSNÍČEK
16:40 – 17:25 5. ročník

pobočka Bohuňovice

den čas předmět
PONDĚLÍ 14:10 – 14:55 2. ročník
PONDĚLÍ 15:00 – 15:45 1. ročník
PONDĚLÍ 15:50 – 16:35 3. ročník, 4. ročník, 5. ročník
ČTVRTEK 15:25 – 16:55 PHN, Rákosníček

Rozvrh sborového zpěvu a bicích, kytarových a smyčcových souborů:

den čas učitel
Sborový zpěv (mladší žáci) ÚTERÝ 15:00 – 16:30 Patceltová
Sborový zpěv (starší žáci) ÚTERÝ 16:45 – 18:15 Patceltová
Bicí soubor TEK 15:50 – 16:35 Oulehla
Smyčcový soubor PONDĚLÍ 16:40 – 18:15 Sova
Kytarový soubor (kapela) ÚTERÝ 17:30 – 18:15 Sova
Continuo (kytarový soubor) ČTVRTEK 15:45 – 17:30 Pospíšil
Kytarový ansámbl ÚTERÝ 15:50 – 16:35 Pospíšil

Rozvrh výtvarného oboru:

budova Partyzánská

Křížová Kuba
den čas den čas
ÚTERÝ 14:30 – 16:55 PONDĚLÍ 13:20 – 15:45
STŘEDA 15:00 – 17:25 STŘEDA 13:20 – 15:45
ČTVRTEK 14:30 – 16:55 STŘEDA 15:45 – 18:10
TEK 14:10 – 16:35

pobočka Bohuňovice

Stužková
den čas
ČTVRTEK 13:00 – 15:25
TEK 15:30 – 17:55

Rozvrh tanečního oboru:

budova Partyzánská

Kamanová Brázdilová
den čas ročník den čas ročník
PONDĚLÍ 14:10 – 15:45 1., 2., 3. ročník
PONDĚLÍ 15:50 – 17:25 1P, 2P
PONDĚLÍ 17:30 – 18:45 III., IV. ročník + SPD
ČTVRTEK 17:30 – 18:45

Rozvrh literárně-dramatického oboru:

ÚTERÝ STŘEDA ČTVRTEK TEK
Přednes 1
13:30 – 14:15
Přednes 4
13:30 – 14:15
Přednes 7
13:40 – 14:25
Skupina 1
14:20 – 15:50
Skupina 2
14:20 – 15:50
Přednes 8
14:30 – 15:15
Přednes 9
14:10 – 14:55
Skupina 3
15:20 – 16:50
Skupina 4
15:00 – 16:30
Přednes 2
15:55 – 16:40
Přednes 5
15:55 – 16:40
Přednes 3
16:45 – 17:30
Přednes 6
16:45 – 17:30
Přednes 10
16:30 – 17:15
Povinné informace GDPR Prohlášení o přístupnosti